0
0
        

تابستان از راه رسیده و همه ما می‌دانیم باید کودکان را در برابر آفتاب سوزان آن محافظت کنیم. شواهد قوی‌ای وجود دارد که قرار گرفتن در معرض آفتاب در سال‌های اولیه می‌تواند خطر سرطان پوست کودکان را در سال‌های بعد افزایش دهد. در همین راستا سواحل بوستون و میامی در مکان‌های عمومی کرم ضدآفتاب رایگان پخش کرده‌اند که نیویورک‌تایمز در این باره گزارش داده است.
والدین قطعا با محصولات پوستی محافظتی پوست کودکان آشنایی دارند، به طوری که گاهی به نظر می‌رسد در این دریای محصولات متنوع غرق شده‌اند، مثلا برای نگرانی از خطر پشه‌های منتقل‌کننده ویروس، پوست کودک را با دفع‌کننده حشرات می‌پوشانند اما پوست حساس و ظریف کودکان نفوذپذیرتر از بزرگسالان است. پس هر ماده شیمیایی‌ای که ما به کار می‌بریم، ممکن است با احتمال بیشتری از راه پوست نارس کودکان جذب شود. بنابراین محصولی که روی پوست نمی‌ماند و جذب می‌شود، نمی‌تواند محافظی برای پوست باشد. استفاده از پشه‌بند برای جلوگیری از گزیدگی حشرات، قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب، بودن در سایه و همچنین استفاده از کرم ضدآفتاب، توصیه‌هایی برای مراقبت از پوست کودکان است. سازمان مدیریت غذا و دارو و همچنین آکادمی اطفال آمریکا تاکید می‌کنند که کودکان زیر 6 ماه باید از تابش مستقیم آفتاب دور نگه داشته شوند و هنگامی که مجبور هستند در محیط بیرون باشند، در قسمت سایه، با لباس‌ها و کلاه آفتاب‌گیر در برابر آفتاب حفاظت شوند. این راهکار بهتر از استفاده از کرم ضدآفتاب است. به کودکان و بزرگسالان توصیه می‌شود در ساعات اوج نوردهی و اشعه خورشید (بین ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر) از قرار گرفتن در معرض آن خودداری کنند.
عوامل انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب
کارشناسان هشدار می‌‌دهند کرم ضدآفتاب را فقط به واسطه عرضه آن در بازار انتخاب نکنید، بلکه اطلاعات مندرج روی جلد آن را به دقت بخوانید. والدین باید دنبال کرم ضدآفتابی با اس‌‌پی‌اف ۳۰ یا بالاتر باشند. به توصیه آکادمی درماتولوژی آمریکا، مطمئن شوید مقاومت کرم در برابر آب ۴۰ دقیقه یه ۸۰ دقیقه باشد. کرم ضدآفتاب باید دربرگیرنده طیف گسترده‌ای از اشعه UVA و UVB و آسیب‌های آنها باشد.
عناصر فعال در کرم ضدآفتاب هم می‌تواند مسدود‌کننده‌های شیمیایی باشد و هم مسدود‌کننده‌های فیزیکی. مسدود‌کننده‌های فیزیکی برای کودکان بی‌خطر‌تر هستند زیرا جذب پوست نمی‌شوند. برای کودکان بین ۲ تا ۱۲ سال دنبال محصولات دارای عناصر فعال حاوی زینک و تیتانیوم باشید، نه مواد شیمیایی.
چه مقدار کرم ضدآفتاب می‌تواند از پوست کودکان محافظت کند؟
نظرات در مورد مقدار کرم ضدآفتاب برای بدن بزرگسالان مختلف است. برای کودکان زیر 12 سال پیشنهاد می‌شود کرم به اندازه گودی کف دست کودک یا به عبارتی یک مشت پر استفاده شود. در ضمن هر 2 ساعت یکبار مجدد تمدید شود زیرا تاثیر آن از بین می‌رود، حتی هنگامی که شما آن را روی پوست خود حس می‌کنید. کرم‌های ضدآفتاب با اس‌پی‌اف بالا، مقاومت طولانی‌تری نسبت به اس‌پی‌اف پایین ندارند. در واقع هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که کرم‌های دارای اس‌پی‌اف بالای ۵۰ محافظت بیشتری از پوست دارند. از طرفی، اسپری‌های ضدآفتاب مرسوم شده‌اند اما تاثیرگذاری آنها هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است. استفاده از اسپری برای کودکان، این نگرانی را ایجاد می‌کند که کودکان آن را استنشاق کنند.
معضل دیگر قرار گرفتن کودکان در برابر نور خورشید
سطح پوست کودکان در تناسب با توده جسمشان بزرگ‌تر است و مایعات داخلی آنها را در معرض خطر گرمازدگی و کمبود آب قرار می‌دهد. پس مطمئن شوید که به طور مرتب آب می‌نوشند و پوشکشان را خیس می‌کنند.
منبع:NY Times
ترجمه: نگار جلیلی‌ثابت
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام