چگونه استرس ناشی از ظهور کرونا را در کودکان کاهش دهیم؟
6 فروردین 1399 ساعت: 17:1پیامد‌های اپیدمی یا همان همه‌گیری ویروس کرونا ممکن است برای کودکان ترسناک و اضطراب‌آور باشد. این اپیدمی، نظم روزانه کودکان را به کلی مختل کرده ‌است: مدرسه‌ها، مهدکودک‌ها، کتابخانه‌ها و استخرها بسته ‌شده‌اند و تمام سرگرمی‌های جانبی خارج از منزل بچه‌ها به کلی منحل شده ‌است. این وضعیت قطعاً استرس بی‌سابقه‌ای را به آن‌ها وارد می‌کند.
حال مساله این‌ است که چگونه می‌توان به بچه‌ها کمک کرد تا به سلامت از این دوران عبور کنند.

به فرزندتان اطلاعات درست بدهید
متخصصان اعصاب پیشنهاد می‌کنند بدون این‌که بیش از حد خوش‌بین یا بدبین به نظر بیایید، اطلاعات درستی در خصوص این وضعیت به بچه‌ها بدهید. دقت کنید که اطلاعات شما باید کاملاً بی‌‌طرفانه ولی حاکی از واقعیت باشند.

بچه‌ها نیز همچون بزرگ‌ترها باید از وضعیت پیش‌آمده مطلع باشند. برای آن‌ها ماندن و به نوعی حبس شدن در منزل، وسط سال تحصیلی و آن‌هم به مدتی نامعلوم، قطعاً ابهام‌برانگیز و پدیده‌ای نامتعارف است، بنابراین آن‌ها را در تاریکی نگه ‌ندارید و به شیوه‌ای کاملاً سنجیده، به ایشان اطلاع‌رسانی کنید.

با دادن اطلاعات زیاد کودک را نگران نکید
اگر کودکتان شما را سوال‌پیچ نکرد، بیش از اندازه موضوع را برای او باز نکنید چون در غیراینصورت، به نگرانی و اضطراب او دامن خواهید زد. بهترین کار آن است که او را تشویق به صبر کنید و بکوشید تا به او ترس بی‌مورد انتقال ندهید. ه شیوه‌ای آرام و کنترل‌شده، تنها به سوالاتی که منجر به نگرانی او شده‌اند پاسخ دهید و وارد حواشی ماجرا نشوید.

روانشناسان توصیه می‌کنند که بچه‌ها را در معرض اخبار تلخ این برهه زمانی قرار ندهید. اگرچه اطلاع‌رسانی خوب است اما غرق‌شدن در حجم اطلاعات، قطعاً ترسناک و اضطراب‌آور خواهد بود، بنابراین برای کنترل استرس بچه‌ها نباید اجازه دهید تا آن‌ها تمام روز خود را پای تلویزیون سپری کنند.

متناسب با سن کودک به او اطلاعات بدهید
روانشناسان باور دارند پاسخ‌هایی که به بچه‌ها داده می‌شود باید مناسب با سن و رشد عقلی هر کودک باشد. اگر فرزندتان در سنین پیش‌دبستان به سر می‌برد، مختصر و مفید به او توضیح دهید که باید در منزل بمانید و از هم مراقبت کنید تا کسانی‌که دوستشان دارید مریض نشوند.
اگر فرزندتان دلواپس و نگران است، نخست علت این نگرانی را کشف کنید و در ادامه فقط در حدی اطلاعات به او بدهید که آرام شود. متخصصان اعصاب و روان معتقدند که بچه‌ها این قابلیت را دارند که درکی نامناسب از اوضاع داشته باشند و مسائل را به شکلی نادرست به‌هم ربط بدهند.

در یک کلام کودکان مضطرب، ذهنی مشوش دارند و غالباً بدترین و فاجعه‌آمیزترین سناریو‌ها را تصور می‌کنند! بنابراین اگر چنین کودکی دارید، با دادن اطلاعات درست، آرامش‌خاطر را به او بازگردانید و به او توضیح دهید که شرایط کاملاً تحت کنترل است.

به او یاد بدهید که اگر روی صورت دیگران عطسه کند، امکان انتقال ویروس وجود دارد،‌ بنابراین اگر می‌خواهد خیالش راحت باشد، باید به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهانش را با دستمال یا آرنج خم‌شده‌ بگیرد.

با نوجوانان منطقی و بدون تحمیل فشار صحبت کنید
در سنین نوجوانی، بچه‌ها غالباً حرف، حرف خودشان است و مسائل را معمولاً جدی نمی‌گیرند و بدتر از همه به اخبار غیرموثق استناد می‌کنند. در این شرایط توصیه می‌شود به‌جای این‌که افکار و تصمیمات خویش را به وی دیکته کنید، او را به بحث و چالش بکشید و نظراتش را در خصوص وضعیت کنونی جویا شوید.

از آن‌جا بچه‌ها در این سن، دقیقاً برعکس خواسته والدین عمل می‌کنند، لازم است که با آن‌ها از در گفتگو وارد شوید چون فقط در این صورت است که احساس مهم بودن خواهند کرد، نرم خواهند شد و درنهایت به صحت و اعتبار اطلاعات خویش شک خواهند کرد، بنابراین به‌جای این‌که قرنطینه را به وی تحمیل کنید، نخست به او علل این قرنطینه را توضیح دهید و در ادامه به او بگویید که با رعایت قرنطینه نه‌تنها از سلامتی خویش بلکه حتی از سلامتی افرادی که آسیب‌پذیرترند نیز مراقبت خواهد کرد. درحقیقت به شکلی با او سخن بگویید که احساس‌کند مهم است و مسوولیت بزرگی به عهده دارد.

وضعیت موجود را مدیریت کنید
کارشناسان معتقدند در این وضعیت مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای بچه‌های کم‌سن و سال‌تر انجام دهید، اطمینان بخشیدن به آن‌ها و سعی در برقراری نظم حاکم بر زندگی روزانه آن‌هاست. با بسته شدن مدارس و مهدکودک‌ها، زندگی روزانه آن‌ها به‌هم ریخته است و این وظیفه والدین است که این وضعیت را مدیریت کنند.

بچه‌ها در روزهای نخستین قرنطینه حس و حال تعطیلات را دارند اما به تدریج که روزها سپری می‌شوند، زمان برایشان به سختی خواهد گذشت. به همین دلیل روانشناسان توصیه می‌کنند برنامه‌ای برای آن‌ها ترتیب دهید که هم سرگرم‌کننده باشد و هم آموزنده مثل فعالیت‌های ورزشی، آموزشی و نیز تفریحی.
یادتان باشد جو احساسی حاکم بر منزل مثبت باشد چون شادی همیشه پیروز میدان است!


ترجمه: عفت عباسیان
منبع: Fici.radio-canada.ca
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو